TPI – (Proporcjonalność Czasowa i Całkowanie)
Nowoczesne systemy sterowania są zaprojektowane tak, aby zapewnić jak największą efektywność energetyczną Twojego systemu grzewczego. TPI to funkcja algorytmu w Twoim termostacie pokojowym, która zapewnia, że kocioł pracuje przez jak najkrótszy możliwy czas, aby osiągnąć i utrzymać komfortową temperaturę w pomieszczeniu wybraną przez Ciebie:
Jak to działa:
Najpierw musisz zrozumieć kilka rzeczy na temat termostatu pokojowego TPI: Ma on prostą pamięć i na podstawie historycznych danych temperaturowych termostat może „uczyć się”, jak długo trwa ogrzanie pomieszczenia do żądanej temperatury i potem jej utrzymanie. Posiada również podstawową zdolność do obliczeń, dzięki czemu może pracować z nauczonymi danymi i bieżącymi temperaturami, aby przewidzieć, jak długo należy dostarczać ciepło, tj. jak długo kocioł musi być włączony.
Podobnie jak PWM (Modulacja Szerokości Impulsu), działa zgodnie z cyklami. Długość cyklu jest mierzona w ilościach na godzinę, więc 3CPH = 3 cykle na godzinę.
TPI w działaniu:
Termostat pokojowy TPI działa, ciągle mierząc temperaturę w pomieszczeniu i obliczając różnicę między zmierzoną a docelową temperaturą. Gdy różnica jest duża (znana jako zewnętrzny pas proporcjonalny), kocioł jest włączany ciągle. Gdy różnica temperatur zaczyna się zmniejszać, włącza się oprogramowanie TPI w termostacie. Wykonuje serię obliczeń, w których oblicza, jak długo kocioł musi być włączony, aby osiągnąć i utrzymać docelową temperaturę. Obliczenia te opierają się na wcześniej nauczonych charakterystykach pomieszczenia, w którym znajduje się sterownik, oraz na bieżącej zmierzonej temperaturze. To „inteligentne” sterowanie oznacza, że ogrzewanie jest dostarczane tylko tak długo, jak to konieczne, aby osiągnąć ustawioną temperaturę, i nie dłużej. To zwiększa efektywność energetyczną.
Co możesz zauważyć podczas korzystania z TPI:
W normalnych warunkach nie zauważysz żadnej różnicy w działaniu systemu grzewczego. Możesz, jeśli uważnie słuchasz, usłyszeć, że kocioł włącza się na coraz krótsze okresy, gdy zbliża się do właściwej temperatury. Gdy osiągnięta zostanie docelowa temperatura w pomieszczeniu, zauważysz, że kocioł włącza się na krótkie okresy, aby utrzymać temperaturę. Termostat oblicza tempo utraty ciepła przez pomieszczenie i uzupełnia je precyzyjnie wymaganą ilością, aby przeciwdziałać temu i zapobiec ochłodzeniu się pomieszczenia.
Termostat może przegrzać pomieszczenie, gdy po raz pierwszy osiągnie ustawioną temperaturę (jest to spowodowane tym, że termostat stara się jak najszybciej osiągnąć ustawioną temperaturę). Jest to znane jako „przeregulowanie”. Termostat przechowuje historyczne dane dotyczące temperatury w pomieszczeniu, aby obliczyć charakterystykę utraty ciepła przez pomieszczenie. Odczytując te parametry, termostat „uczy się” pomieszczenia. Zauważysz, że początkowe przeregulowanie jest większe w okresie nauki, ale szybko termostat nauczy się charakterystyki i stanie się bardziej dokładny.
Jak to się różni od termostatów bez TPI?
W termostatach bez TPI (zwykle starsze urządzenia) kocioł będzie ciągle włączony, aż przekroczy ustawiony punkt, a następnie, gdy temperatura spadnie do określonej wartości poniżej punktu ustawienia, kocioł zostanie ponownie włączony. To powoduje większe wahania temperatury i mniejszą kontrolę nad poziomem komfortu.
____________________